Projektowanie biura w 2025. Jak zrobić to w zrównoważony sposób?

 

Autor: Maciej Bidermann
Head of Interior Design / Sustainability Advisor / Partner


 
 

Nowe trendy w rynku biurowym.

Wszyscy oczekują, że rok 2025 przyniesie odmrożenie rynku nieruchomości biurowych, który przez ostatnie kilkanaście miesięcy przeżywa trudny okres. Wielu specjalistów prześciga się na trendy w projektowaniu biur krzykliwymi tytułami: “Jak namówić pracowników do powrotu do biur? Biura zgodne z ESG. Dobrostan pracowników to podstawa.” itd. itd.

Tu pełna zgoda. Większości prognozowanych trendów to trafione predykcje, ale jak wdrożyć projekty ambitne, innowacyjne, zgodne z wymogami ESG, kiedy budżety są raczej skromne? Odpowiedź jest prosta, realizacja zrównoważonych fit-out’ów jest w zasadzie tańsza niż standardowe projekty pod warunkiem, że zupełnie zmienimy nasze myślenie o budowie i wdrożymy odpowiednie strategie.

Budżet inwestora ramię w ramię z celami pro-środowiskowymi to realny scenariusz, który sprawdziliśmy w boju. Zapraszam do tej krótkiej analizy tematu zrównoważonego projektowania i wydatków z perspektywy naszej praktyki projektowej.

 

Zmiana myślenia. 

Ci co znają Bidermann+Wide i być może śledzą nasze aktywności wiedzą, że od ponad 6 lat aktywnie angażujemy się w promowanie projektowania zrównoważonego. Od samego początku, kiedy ten temat na dobre zagościł u nas w pracowni, wiedzieliśmy, że bez zmiany podejścia do procesu projektowania nie ma szans na realne projekty zrównoważone. Musieliśmy ułożyć zupełnie nowy workflow, który różni się od tradycyjnego procesu. To co jest kluczowe to zmiana priorytetów i celów projektu na samym starcie.

 

800 k

tyle zaoszczędziliśmy z budżetu fit-out’u biura o metrażu 2000 m2 stosując metodologię Future-Conscious Design.

 

Future-Conscious Design to nie gra dla każdego.

FCD to nasz autorski proces, który dopisuje planetę jako interesariusza projektu, zakłada minimalizowanie wpływu na środowisko i priorytetyzuje dobrostan i zdrowie ludzi korzystających z przestrzeni. 

Tutaj jednak ważna uwaga. Jeżeli oczekujesz, że Twoje biuro zgarnie wszystkie nagrody za kolejny “najlepszy workplace wszechświata” na internetowych serwisach a efekt INSTA-WOW jest kluczowy to to nie jest zabawa dla Ciebie. Oczywiście estetyka projektu jest jednym z filarów FCD ale nigdy nie może ona przesłonić pro-środowiskowych celów.

Zacznijmy od pieniędzy 

Zrównoważone strategie projektowe opłacają się ekonomicznie z bardzo prostego powodu, racjonalnie wdrożona Gospodarka Obiegu Zamkniętego w realny sposób oszczędza zasoby wykorzystując już wbudowane materiały. Matematyka jest prosta: im więcej wykorzystamy tego, co już jest w budynku, tym mniej wydamy na zakup nowych materiałów. I gotówka zostanie w portfelu. Jeśli do tego dodamy rozsądnie zarządzanie rozbiórkami i odpowiednio zaplanujemy prace remontowe, to w efekcie możemy znacząco przyśpieszyć proces budowy.

 

Z doświadczenia wiem, że im szybciej wdrożymy odpowiednie procesy analityczno-projektowe tym więcej pieniędzy możemy zaoszczędzić w nowym fit-out’cie.  Skala oszczędności może sięgnąć nawet 20% inwestycji.


W przykładowym biurze wielkości 1000 m2 można wygenerować 600-800 tys zł oszczędności.  


Oczywiście sam GOZ to nie jedyne narzędzie jakie stosujemy w zrównoważonych projektach. Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na obniżenie kosztów (szczególnie w budynkach starszych) jest wymiana lub optymalizacja opraw oświetleniowych oraz zastosowanie automatyki do sterowania oświetleniem i systemami HVAC.

GPD (2020), pierwszy projekt w którym świadomie wprowadziliśmy strategie GOZ ponownie wykorzystując 1300 m2 dębowego parkietu, projekt: Bidermann+Wide, fot. Kroniki studio

 

Druga sprawa to zyski środowiskowe 

Zasada jest taka sama jak z finansami. Raz wbudowane materiały wykorzystane ponownie istotnie zmniejszają ślad środowiskowy inwestycji i obniżają ilość węgla wbudowanego w budynku. Wydłużenie życia materiału o każdy kolejny rok to istotny wkład w zrównoważone działania. Poza znaczącym obniżeniem śladu węglowego poprzez zastosowania zasady Reduce, Reuse istotny staje się wybór lokalnych dostawców i wykonawców. Posługując się parametrem odległościowym podczas wyboru kooperantów możemy istotnie oszczędzić na kosztach transportu i równocześnie na emisjach spalania paliw.

Oczywiście wyżej wymienione strategie nie są jedyne w całym procesie inwestycyjnym. Jednakże to te działania mają głównie wpływ na obniżenie kosztów inwestycji przy jednoczesnym obniżeniu negatywnego impactu środowiskowego.

 

W ciągu całego “życia” budynku renowacje wnętrz mogą być odpowiedzialne za połowę jego węgla wbudowanego.


Podczas remontu Concordia Design (2023) w toaletach wymieniono tylko stolarkę drzwiową, oświetlenie, baterie umywalkowe i niektóre niesprawne spłuczki. Płytki i urządzenia sanitarne pozostawiono stare (2010). Zaktualizowana kolorystyka nadała nowoczesny wygląd bez potrzeby destrukcji całych pomieszczeń.
projekt: Bidermann+Wide, fot. Migdał Studio

 

TRICKS & TIPS

Dobre rady dla zarządców nieruchomości:

  • Nie wyburzamy wnętrz po najemcach którzy opuszczają lokal. Zawsze jest szansa, że kolejny najemca skorzysta z zastanego stanu i świadomie zagospodaruje zasoby. 

  • Inwentaryzujemy co się da, dane są kluczowe przy wdrażaniu zrównoważonych praktyk projektowych. 

  • Współpracujemy z odpowiedzialnymi podwykonawcami, którzy rozumieją cele pro-środowiskowe.

  • Partnerstwa ze specjalistami z zakresu zrównoważonego biznesu (ESG, Taksonomia), biofilii, akustyki czy neuro-architektury to podstawa.

Materiały o dużym potencjale cyrkularnym:

  • Posadzki - Każde 100m2 kwadratowych posadzki to oszczędność od 20-40 tys. zł i około 1000 kg co2 (w przypadku gresu). 

  • Sufity - Czasami wymiana tylko samych paneli pozostawiając podkonstrukcję to optymalny pomysł.

  • Oświetlenie - Standardem na rynku są oprawy z LED’owym źródłem światła. Często ich żywotność jest dużo większa niż czas wynajmu biura. Warto z nich korzystać dłużej.

  • Ściany GK - Analiza istniejących ścian działowych pozwala na zminimalizowanie rozbiórek oraz stawiania nowych ścian. 

  • Meble - Dobrej jakości meble mogą służyć latami. Niektóre fotele biurowe posiadają 10 lat gwarancji a i po tym czasie są sprawne.

  • Łazienki - Remont łazienek tylko dlatego, że płytki wyszły z mody to bardzo wątpliwy powód. Czasami drobny lifting może totalnie odmienić pomieszczenie.

 

Dane zebrane na przestrzeni ostatnich lat w pracy nad wnętrzami biurowymi pozwalają nam stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że zrównoważone projektowanie po prostu się opłaca.


 

Jak to robimy w Bidermann+Wide?

Opracowaliśmy i wdrożyliśmy Future-Conscious Design czyli usługi audytu, konsultingu i projektowania ze świadomością przyszłości. Więcej o procesie powstania FCD oraz naszych motywacjach przeczytacie na tutaj.

 
 

 
Next
Next

Dyrektywa CSRD i strategia ESG w architekturze wnętrz biurowych.