Case Study

Audyt FCD przestrzeni kompleksu budynków Collegium Da Vinci.

Future-Conscious Design audyt, konsultacje

 

Collegium Da Vinci
(2024)

Zadanie przeprowadzenia audytu powierzono nam w drugim kwartale 2024 roku. W interdyscyplinarnym zespole, wraz z badaczkami z Impronta pod przewodnictwem Natalii Olszewskiej, wykonaliśmy audyt budynku i opracowaliśmy raport podsumowujący.

 

Cel audytu.

Celem audytu była ocena kondycji wnętrz budynków składających się na kampus Collegium Da Vinci w Poznaniu pod kątem stanu technicznego wnętrz, potencjału cyrkularnego, funkcjonalności, dostępności neurologicznej i estetyki oraz stworzenie rekomendacji do ich modernizacji.

Poszukiwano działań, które pozwoliłyby z jednej strony na ograniczenie negatywnego wpływu, z drugiej – maksymalizację pozytywnego wpływu zarówno remontu, jak i dalszej eksploatacji budynków na środowisko i doświadczenie wszystkich interesariuszy.

Do zbadania przestrzeni wykorzystano autorski proces Future-Conscious Design Audit.

 

Zakres audytu.

Badaniu poddane zostały wnętrza 3 budynków składających się na kompleks Collegium Da Vinci: Rotundum, Altum i Novum, z wyłączeniem sali widowiskowo-teatralnej Aula Artis i pomieszczeń pomocniczych do niej należących oraz pomieszczeń technicznych.

Głównym zadaniem audytu było dostarczenie podstawowych danych w celu:

  • Poprawy stanu technicznego wnętrz budynków poprzez ich etapową i efektywną modernizację,

  • Przeprowadzenia modernizacji w sposób odpowiedzialny środowiskowo i zwiększenie potencjału cyrkularnego stosowanych materiałów i technologii,

  • Poprawę doświadczenia użytkowników przestrzeni poprzez zwiększenie dostępności neurologicznej (tzn. zmniejszenia potencjalnego przeciążenia sensorycznego w przestrzeni),

  • Poprawy interakcji użytkowników z przestrzenią poprzez zapewnienie elastyczności, wyboru oraz kontroli w przestrzeni, składających się na poczucie autonomii użytkowników przestrzeni,

  • Zabezpieczenie uczelni na przyszłość, tj. dostosowanie jej przestrzeni do przyszłych wyzwań i zmian w sektorze edukacji.

 

Definicje

Future-Conscious Design Audit
to profesjonalny i metodyczny sposób oceny wnętrz budynku pod kątem potencjału cyrkularnego (GOZ) i zgodności z ESG oraz dostępności neurologicznej. Audyt określa zdolności adaptacji do nowych standardów.

Audyt składa się z trzech modułów:

MODUŁ A – Analiza pod kątem oceny zaimplementowanych rozwiązań kształtowania architektury wnętrza, stanu podstawowych elementów budowlanych oraz ich potencjału cyrkularnego.

MODUŁ B – Analiza pod kątem doświadczenia użytkowników w budynku ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób neuroróżnorodnych.

MODUŁ C – Analiza pod kątem oceny stanu technicznego budynku w zakresie istniejących instalacji.

*w opisywanym case study zastosowano moduły A i B.

 

Oceniany był stan techniczny z podziałem na elementy składowe przestrzeni: posadzki, ściany, sufity, stolarka drzwiowa, oświetlenie, osprzęt elektryczny, wyposażenie, wyposażenie specjalistyczne i gospodarka odpadami.


 

Efekt.

Raport

Końcowym rezultatem opracowania jest kompleksowy raport z audytu oceniający obecny stan przestrzeni wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem potencjału remontowego GOZ oraz neuro-dostępności (neuroinkluzja) obiektu. Obejmuje on szczegółową ocenę stanu materiałów wykończeniowych, funkcjonalności, dostępności i doświadczeń użytkownika.

Rekomendacje zmian

W tej części raportu przedstawiono zestaw rekomendacji uwzględniających zarówno różnorodność potrzeb sensorycznych w przestrzeniach jak i cyrkularne praktyki projektowe. W celu lepszego zrozumienia i uwzględnienia potrzeb użytkowników, stworzyłyśmy tzw. personas. Personas to narzędzie używane w projektowaniu do tworzenia fikcyjnych, ale opartych na danych profili użytkowników. Posiadanie personas może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji projektowych, oraz poprawy doświadczenia użytkowników w środowisku w ramach odpowiedzialnego procesu projektowo-budowlanego. Do naszych personas należą: Planeta Ziemia oraz Osoby Wysoko-, Nisko- i Normowrażliwe.

Mapa wdrożeń

“Mapa drogowa” jest przełożeniem rekomendacji na konkretne działania, które składają się na proces wprowadzania zmiany. Zanim jednak podjęte zostaną jakiekolwiek decyzje projektowe czy infrastrukturalne, konieczne jest określenie zasad, które pomogą maksymalnie wykorzystać potencjał niniejszego opracowania.

Załączniki

W formie tabelarycznej przedstawiono wszystkie kluczowe struktury budynku takie jak posadzki, sufity, ściany, oświetlenie czy toalety, określając ich stan techniczny oraz potencjał cyrkularny.

Klatka schodowa z elementem nawigacji graficznej (SIW) budynku.

 

Jak to robimy w Bidermann+Wide?

Opracowaliśmy i wdrożyliśmy Future-Conscious Design czyli usługi audytu, konsultingu i projektowania ze świadomością przyszłości. Więcej o samym audycie FCD przeczytacie na tutaj.

Realizacja


Zespół badawczy

Bidermann+Wide
mgr arch. wnętrz Agata Rzechówka

Impronta
lek.med., mgr neurobiologii, mgr neuronauk stosowanych w projektowaniu architektonicznym Natalia Olszewska
mgr psychologii środowiskowej Agata Bolesta


Klient

Collegium Da Vinci
Anna Pawlak
Mariusz Szymanowicz


Partnerzy

Fotografie
Przemyslaw Turlej
Szymon Skrzypczak